Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

     Kochani, 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia NMP - największe święto Matki Bożej w całym roku liturgicznym. Data ta kojarzy się nam także z Cudem nad Wisłą w 1920r., kiedy to Polacy powstrzymali napływ bolszewików do Europy. W tym dniu także Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

     Na ten ważny dzień, pątnicy z całej Polski, a nawet z zagranicy kierują swoje kroki na Jasną Górę, gdzie Matka Boża Częstochowska niezmiennie od wieków otacza Swą Macierzyńską opieką cały naród Polski i wszystkich pielgrzymów udających się pod Jej opiekę. 

Jasna Góra to Duchowa Stolica naszego narodu, dlatego nie mogłam o Niej nie wspomnieć.

Dlaczego Duchowa Stolica?

   Od początku swojego istnienia Jasna Góra stanowiła dla Polaków miejsce szczególne, które jednoczyło i integrowało naród w trudnych dla niego chwilach. Do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymowali wszyscy władcy polscy (wyjątkiem jest Stanisław August Poniatowski).  

" Wielka Matko Boga, umiłowana w Jasnogórskim Wizerunku przez wszystkich synów i córki naszej Ojczyzny, bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Matko z Dzieciątkiem na ręku, której obraz wisi w każdym polskim domu, bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Matko Częstochowska, czczona w niezliczonych kapliczkach przydrożnych, bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Umiłowana Matko Jasnogórska, której przedziwne oblicze jest dla nas światłem w smutkach i uciskach, bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

Matko Narodu naszego, której Wizerunek jest znakiem jedności i polskości dla emigracji polskiej na całym świecie, bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!"

[Zbiór nowenn; Wydawnictwo Druczek; Krosno 2015; s.78-79]

 

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
Fot. margo_kr; Flickr.com; CC BY-NC-ND 2.0

 

Cudowny Obraz

    Jasna Góra jest sanktuarium, do którego przybywają wierni, mimo iż nie było tam objawień maryjnych, jak w innych sanktuariach. Centrum kultu jest Obraz Matki Bożej, o którego pochodzeniu można dowiedzieć się jedynie z podań. Dopiero od XIV w. istnieją pewne historyczne informacje o jego dziejach.

    Tradycja podaje, że obraz namalował św. Łukasz Ewangelista na deskach blatu stołu używanego przez Świętą Rodzinę, jeszcze gdy Maryja żyła. Deski, na których namalowano obraz są lipowe. Obraz podróżował później do Konstantynopola wraz ze św. Heleną. Tam otaczany był czcią, a Jego obecność chroniła ludzi od epidemii. Później obraz został zabrany na północ, gdzie był przechowywany na zamku Bełzkim, niedaleko Lwowa na Rusi. W 1382 Władysław Opolczyk obawiając się, że Tatarzy zniszczą wizerunek Matki Bożej, postanowił zabrać obraz na Śląsk, gdzie wcześniej sprowadził ojców paulinów. Jego obawy nie były bezpodstawne, gdyż według podania, podczas oblężenia zamku przez Tatarów, strzała ugodziła Matkę Bożą w szyję, gdzie obecnie jest aż 6 rys. Łącznie z dwoma rysami na policzku i jednej na linii nosa, jest ich aż 9. 

    Blizny na wizerunku Matki Bożej są wyrazem cierpienia Jej najczulszego Serca Matki, która odczuwała przez wieki cierpienia narodu Polskiego.

Złodzieje świętości nie znają

    Wydawać by się mogło, że tak bardzo czczony wizerunek Matki Bożej nie mógłby od ludzi doznać żadnej zniewagi, a jednak chciwość i brak poszanowania dla świętości skłoniło złodziei nie tylko do kradzieży złotych wotów, ale także do próby zniszczenia obrazu. Wizerunek Matki Bożej w 1430 r. został skradziony, obdarty z szat, pocięty szablą, a na koniec połamany. Podanie głosi, że obraz odnaleziono niedaleko Jasnej Góry, w miejscu cudownego źródełka. Ojcowie Paulini postanowili wówczas zabrać go do Krakowa i przedstawić Władysławowi Jagielle i Królowej Jadwidze. 

    Król zajął się osobiście odnowieniem zniszczonego wizerunku, jak i ufundował najstarszą dzisiaj kaplicę na Jasnej Górze. 

Szczególne wota przy wizerunku

    Insygnia władzy królewskiej - berło i jabłko

Znajdują się po lewej stronie Obrazu. Zostały wykonane w 1926. Fundatorem była Fundacja Kobiet Polskich.

    Złota róża i złote serce z napisem "Totus Tuus"

Wota przekazane przez Jana Pawła II są umieszczone po prawej stronie Obrazu. Oprócz róży naszego papieża, Matka Boża została obdarowana złotą różą przez papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka.

    Zakrwawiony pas Jana Pawła II

Pas od sutanny papieża Polaka, który miał na sobie podczas zamachu na Placu Świętego Piotra w 1981 r. trzymany jest na ołtarzu w specjalnej kasecie.

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
Fot. Waldemar Jan; Flickr.com; CC BY-SA 2.0

Wota dziękczynne

    Liczne wota dziękczynne zawieszone są na ścianach kaplicy Matki Bożej. Najcenniejsze jendak przenoszone są do Skarbca. Nie brakuje różańcy, medalików, a nawet kul, które są świadectwem uzdrowienia. Sanktuarium prowadzi księgę, w której zapisuje przynoszone wota, gdyż każdych nie sposób umieścić w kaplicy. Sanktuarium przekazuje także wota na wystawy czasowe w Arsenale. 

Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
Fot. Aw58; commons.wikimedia.org; CC BY-SA 4.0
 

    Szczególnym wotum znajdującym się w sanktuarium są blachy złote i srebrne, którymi zasłaniany jest obraz Matki Bożej. Zostały one podarowane przez Władysława Jagiełłę. Są to pełne symboliki religijnej najstarsze wota sanktuarium.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Sanktuarium w Rychwałdzie

Sanktuarium Matki Bożej w Starej Wsi