Święta Lipka - Perła Baroku
Barok w czystej postaci
Wnętrze Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, to barok w czystej formie. Dominują tam liczne złocenia, barwy i bogate malowidła. Na wprost wejścia znajduje się ołtarz główny z wizerunkiem Matko Bożej Śnieżnej nazywaną Matką Bożą Jedności Chrześcijan, ponieważ od wieków pielgrzymowali do tego sanktuarium zarówno Ewangelicy, jak i Katolicy. W nawach bocznych są umieszczone bogato zdobione konfesjonały, a nad wiernymi wznoszą się majestatyczne organy z ruchomymi rzeźbami aniołów. Malowidła ścienne i na sklepieniu opowiadają historię Świętej Lipki oraz samej Matki Bożej. Rozwiązanie architektoniczne tego sanktuarium wzorowane jest na włoskiej architekturze barokowej, którego celem było dostosowanie obiektu do przyjmowania coraz liczniejszych pielgrzymów - III nawowa świątynia posiadająca nad nawami bocznymi empory, mające znaczenie czysto praktyczne - pełniły rolę dzisiejszego "chóru w kościele" - zwiększały ilość miejsc dla wiernych w świątyni. Freski wypełniające całe sanktuarium, powstały w latach 1722-27 autorstwa malarza Macieja Meyera. Mimo że stanowiły one kopię włoskich fresków, były nowością w XVIIIw. w Polsce.
Fot. Ołtarz główny, źródło: www.swlipka.pl - wirtualne zwiedzanie |
Malowidła wotywne
Na szczególną uwagę zasługują malowidła umieszczone przy oknach, łukach i filarach naw bocznych. Są to malowidła wotywne przedstawiające Matkę Bożą z dzieciątkiem, przed którą klęczy dziękujący za wstawiennictwo wierny. Wszystkie zostały opatrzone przez artystę wstęgą, na której zapisano kto i za co dziękuje oraz skąd pochodził i kiedy zdarzył się cud. Obrazy nie są kolorowe - wszystkie namalowano czerwonym i jego odcieniami. Co do bohaterów - w większości są to panowie i to nie byle jacy. Autor wybrał osoby znamienitsze - duchowieństwo, szlachtę lub osoby u władzy.
Fot. Malowidła wotywne; źródło: www.swlipka.pl - wirtualne zwiedzanie |
Fot. Malowidła wotywne; źródło: www.swlipka.pl - wirtualne zwiedzanie |
Wirtualne zwiedzanie sanktuarium :)
http://fotowizualizacja.pc-expert.pl/files/realizacje/1069_spacer_sanktuarium/
Organy świętolipskie
Niezwykłe organy powstały w latach 1719 -21. Dysponują 40 głosami, co umożliwia im imitowanie głosu innych instrumentów np. trąbki, oboju, puzonu i dzwonków. Organy cudownie przetrwały zawieruchę II wojny światowej i liczne grabieże, których dokonywali okupanci. Były co prawda restaurowane i naprawiane, ale nie odbiło się to na ich donośnym dźwięku, czy ruchomych elementach😀.
Święta Lipka pomnikiem historii
20 lipca 2018r. aktualny kustosz sanktuarium O. Aleksander Jacyniak SJ odebrał z rąk Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dokument nadania sanktuarium Tytułu Pomnika Historii, jako obiekt o najwyższych walorach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych. Na dzień dzisiejszy mamy 113 obiektów uznanych za Pomniki Historii, wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Fot. Pan Prezydent RP Andrzej Duda oraz O.Aleksander Jacyniak SJ źródło: https://www.swlipka.pl/wydarzenia/pomnik-historii#galleryb62f2315c8-19 |
____________
W poście skorzystałam z informacji zawartych w artykule Roberta Połubińskiego Malowidła wotywne w świętolipskiej świątyni.
Bardzo dziękuję Ojcu Kustoszowi Aleksandrowi Jacyniakowi SJ za wyrażenie zgody na wykorzystanie zdjęć i informacji ze strony sanktuarium i podesłanie mi artykułu o malowidłach wotywnych.
Komentarze
Prześlij komentarz