Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej

 Sanktuarium w Odporyszowie

Lokalizacja

    Odporyszów jest mała miejscowością leżącą 18 km od Tarnowa. Znajduje się w nim murowany, niewielki kościół pochodzący z XVII w, który wybudował z pomocą wiernych jeden z proboszczów ks. Jacek Pokorski. Mimo bycia niewielkim, miejsce to upodobała sobie w szczególny sposób Matka Boża.

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej

Objawienia:

    Obraz Matki Bożej, do którego przybywają ludzie z niedalekich parafii, a także z całej Polski, w tradycji został zapamiętany jako obraz objawień. Pierwsze cudowne pojawienie się Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem wydarzyło się w 1572r., kiedy to Kozacy i Tatarzy najechali okolicę.  W tym czasie grupa uciekająca z Odporyszowa modliła się, a obraz pojawił się przed nimi na dębowym krzyżu. Mieszkańcy, którzy odczytali to jako znak, zaczęli walczyć z wrogiem i wygrali. W miejscu objawienia zbudowano kościół, a fragment owego krzyża do dziś znajduje się za ołtarzem. 

    Drugi raz przypadł na rok 1654r., podczas najazdu tatarsko - kozackiego, gdy mieszkańców szukających schronienia przed napastnikami w nieistniejącym już kościele św. Małgorzaty nawiedził unoszący się nad kościołem blask, w którym widoczny był obraz Matki Bożej. Miał być to znak, że atak był możliwy do odparcia i według tradycji mieszkańcy byli w stanie się obronić.

    Trzeci raz Matka Boża objawiła się podczas potopu szwedzkiego. W Odporyszowie wytrysnęło wówczas 7 cudownych źródełek, które zapewniły wodę otoczonym przez nieprzyjaciół mieszkańcom. Śladem tego wydarzenia jest stojąca nad ostatnim bijącym źródłem Studzienka i kaplica, która była tam zbudowana 2 razy - pierwsza została z biegiem lat zniszczona, druga ufundowana przez ks. Henryk Surmę CM i datki Polonii z USA.  

Studzienka z cudowną wodą w Odporyszowie; Jerzy Opioła; CC-BY-SA 4.0

 

Obraz Matki Bożej

     Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem został namalowany na desce lipowej, ale jego twórca jest nieznany. Tradycja natomiast podaje, że obraz ten jest czczony w Odporyszowie od ponad 400 lat. U dołu obrazu znajdują się podobizny dwóch świętych - po lewej św. Stanisława, a po prawej św. Wojciecha. Oboje biskupów i męczenników wpatruje się w Matkę Bożą, którą otaczają aniołki w liczbie sześciu. Na obraz nałożone są srebrne sukienki.  Obraz był koronowany w 1937r. przez biskupa tarnowskiego Franciszka Lisowskiego w obecności 300 księży i 200 tys. pielgrzymów. W czasach II wojny światowej obraz był ukrywany w podziemiach katedry Tarnowskiej.


Barokowy kościół

    Chociaż z zewnątrz może na to nie wskazywać, wnętrze kościoła jest bogato zdobione. Dominują w nim złocenia, malowidła i rzeźby. Mimo tylko jednej ławy, oprócz ołtarza głównego znajdują się w nim jeszcze 4 ołtarze boczne. 

    Pierwszy przedstawia Pana Jezusa i Jego Przenajświętsze Serce - Serce Pana Jezusa wykonano ze srebra, podobnie jak koronę cierniową.

    Dalej jest ołtarz św. Józefa - obraz Opiekuna Świętej Rodziny został namalowany przez jednego z proboszczów - ks. Henryka Szczepana Józefa Krzyszkowskiego CM. Św. Józef z Dzieciątkiem na rękach został przedstawiony na tle odporyszowskiego krajobrazu, a przed Nim stoi stół stolarski.

    Znajdujące się w środkowej części kościoła pozostałe dwa ołtarze nie zawierają w sobie obrazów, ale rzeźby świętych. Pierwszy poświęcony jest św. Wincentemu a Paulo - Założycielowi Zgromadzenia Księży Misjonarzy, z którego duchowni do dzisiaj opiekują się sanktuarium.

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
Figura św. Wincenta a Paulo w ołtarzu

    Ostatni ołtarz został poświęcony św. Antoniemu z Padwy, który został przedstawiony z lilią i Ewangelią w ręce, a na ramieniu trzyma Dzieciątko Jezus.

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
Rzeźba św. Antoniego w ołtarzu bocznym

    Również pod chórem, z tyłu kościoła znajduje się naturalnych rozmiarów krzyż, który był wielokrotnie przemalowywany. Umieszczono go na południowej ścianie prawdopodobnie już w pierwszych latach istnienia kościoła. Za krzyżem obecnie widnieje panorama Jerozolimy

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
Krzyż na południowej ścianie kościoła

    W sanktuarium znajdują się także Stacje Drogi Krzyżowej pochodzące z XIX w. Podczas konserwacji w 2004 dodano im nowe ramy drewniane pozłacane i srebrzone. 

Szczególne miejsce kultu

    W sanktuarium za pozwoleniem ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej został zawiązany Związek Mszy Świętych Wieczystych - mszy odprawianych każdego tygodnia do końca czasów za żyjących i zmarłych za jednorazową ofiarę, którą księża przeznaczają na restaurowanie sanktuarium oraz na pomoc misjonarzom na świecie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Sanktuarium w Rychwałdzie

Sanktuarium Matki Bożej w Starej Wsi