Bazylika mniejsza w Tuchowie
Cudowne Sanktuarium w Tuchowie
Lokalizacja
Tuchów leży niedaleko Tarnowa ( około 15 km) w województwie małopolskim, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium. Przed przybyciem redemptorystów zanim nawet sam Tuchów skończono budować, według legendy benedyktyni wznieśli kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP po prawej stronie rzeki Białej, na wzgórzu Lipie, który został osobiście poświęcony przez biskupa i męczennika Stanisława ze Szczepanowa. Powstanie drewnianego kościółka nastąpiło w 1079r.
Za sprawą cudów, które dokonywały się w sanktuarium od 1597r. postanowiono zbudować większy kościół, który mógł pomieścić większą ilość wiernych, którzy przybywali w zbyt licznych pielgrzymkach. Budowa nowego kościoła trwała prawie 17 lat. Nowa świątynia otrzymała wezwanie Nawiedzenia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Jednak Sanktuarium miało wiele duchownych z różnych zakonów:
Po benedyktynach wyrzuconych po I rozbiorze przybyli tu jezuici, a w 1894r. dopiero przybyli redemptoryści, którzy zajmują się sanktuarium do dziś.
Fot. Panorama Sanktuarium w Tuchowie; źródło:www.sanktuariumtuchow.pl |
Pochodzenie Cudownego Obrazu
Według legendy Obraz Matki Bożej Tuchowskiej pojawił się cudownie na lipie lub przywędrował z Węgier, jednak badania wskazują, że obraz ten powstał w Polsce w I połowie XVIw i został podarowany kościołowi w Tuchowie przez opata benedyktynów tynieckich. Autor, mimo iż jest anonimowy, wyposażył Matkę Bożą i dzieciątko Jezus w korony, które do dziś wystawiane są w muzeum w sanktuarium.
Starania o koronację obrazu
W 1641r. powołana do potwierdzenia cudów komisja wysłała prośbę do okolicznych księży, by powiadomili ludzi o badaniach i prośbie o zgłaszaniu łask otrzymanych za pośrednictwem Matki Bożej Tuchowskiej. W niedługim czasie księgi klasztorne wypełniły się cudownymi zeznaniami zebranymi pod przysięgą. Rok później badania potwierdziła kuria diecezjalna przez ówczesnego ordynariusza biskupa Tomasza Oborskiego.
Uznanie obrazu za cudowny i perspektywa koronacji nasiliły kult maryjny. W 1903r. ponownie powołano komisję badającą sprawy cudów, a w 1904r. kapituła watykańska zezwoliła na koronację obrazu.
Dziś obraz jest ubrany w złote korony i metalową sukienkę z pozłacanej, srebrnej blachy.
Fot. Cudowny Obraz; źródło:www.sanktuariumtuchow.pl |
Komentarze
Prześlij komentarz