Historia Sanktuarium w Świętej Lipce

Kochani, tak jak obiecałam, w dzisiejszym poście skupię się na przybliżeniu Wam Świętej Lipki. Sanktuarium w Świętej Lipce znajduje się w województwie Warmińsko – Mazurskim. 70 km na północny wschód od Olsztyna, 6 km na wschód od Reszla, 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa legenda.

Fot. https://www.swlipka.pl/

 „ Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami – wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje – nad waszymi drogami i myśli moje – nad myślami waszymi."

[Iz 55, 8-9]

Wszystko zaczęło się nietypowo, bo od… skazańca

 O powstaniu Świętej Lipki w tradycji przekazywana jest legenda związana z Kętrzynem. Według niej pewien przestępca został skazany na karę śmierci. Na wyrok oczekiwał w lochach na zamku w Kętrzynie. Bojąc się, modlił się do Matki Bożej o ratunek. Jego modlitwa została wysłuchana. W noc przed egzekucją objawiła mu się Maryja Dziewica, przekazując mu kawałek drewna i dłuto. Otrzymał on nakaz wyrzeźbienia Jej figury w zamian za miłosierdzie. Skazaniec pracował więc całą noc, a był on osobą, która nigdy wcześniej nie miała dłuta w ręce, a mimo to wyrzeźbił piękną podobiznę Matki Bożej. Gdy zaprezentował swoje dzieło sędziom, ci uznali to za znak od Boga i skazańca wypuścili. Wracając z więzienia, przechodził obok lip, a nie wiedząc, co zrobić z figurką Matki Bożej, zostawił ją na pierwszej napotkanej lipie na drodze z Kętrzyna do Reszla. Niedługo po tym, miejscowa ludność otoczyła figurkę szczególną czcią, ponieważ zanoszone przy niej modlitwy były wysłuchiwane. Ludzie zanieśli figurkę do kościoła w Kętrzynie, lecz dwa razy wracała na lipę, co odebrano jako znak upodobania tego miejsca przez Matkę Bożą. Niedługo później wybudowano tam kaplicę, która stała się celem pielgrzymek.

Najstarsze zapiski

 O powstaniu sanktuarium maryjnego można poczytać wyłącznie w ludowych podaniach, jednak wzmianki o nim pojawiają się już w XIV w., jednak najwięcej informacji pochodzi z XVIIw. Pielgrzymi przybywali tu, by uzyskać odpust i nadziei na uzdrowienie. Wierzący pochodzili z Prus, Warmii, a także Mazowsza. Nawet wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern odbył w 1519r. bosą pielgrzymkę z Królewca.

W 1525 r. w Państwie Pruskim zakazano wiary katolickiej, a czczenie świętych uznano za zabobony, przez co tłum z Kętrzyna postanowił obrabować i zburzyć kaplicę przy lipie, a same drzewo wyciąć. Figurka Matki Bożej została przez nich wrzucona do Jeziora Wirowego. W 1618, gdy katolicy ponownie otrzymali swobodę wyznaniową, Święta Lipka wraz z administracją i prawem użytkowania została wykupiona przez sekretarza królewskiego Zygmunta III Stefana Sadorskiego i oddana pod opiekę Jezuitom.

Początki obecnego sanktuarium

 
 Jezuici najpierw wybudowali kaplicę, w której umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej. To dało początek fali pielgrzymkowej z różnych stron Prus i Warmii. W 1685r. Jezuici poczynili przygotowania pod budowę kościoła, który pomieściłby większą ilość pielgrzymów. 15 sierpnia 1693 r. kościół został konsekrowany przez biskupa Jana Stanisława Zbąskiego. Doposażenie wnętrza sanktuarium zajęło ponad 50 lat, co przełożyło się na tytuł „Perły Baroku”. O wnętrzu Sanktuarium napiszę w osobnym poście :) 

Obraz Matki Bożej

  
Obraz w ołtarzu głównym wykonany został na wzór ikony Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Większej przez Bartłomieja Pensa w 1640r. na specjalne zamówienie Jezuitów, a srebrną suknię na ten obraz wykonał złotnik z Królewca Samuel Gräwe. Ten wizerunek Matki Bożej jest czczony jako Matki Jedności Chrześcijan. Jego koronacja odbyła się 11 sierpnia 1968r. Koronacji dokonali Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński podczas mszy odprawianej przez ks. kard. Karola Wojtyłę, który w późniejszych latach jako papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.
 

Najważniejsze wydarzenia 

Od 1989r. w Świętej Lipce odbywają się „Świętolipskie Wieczory Muzyczne” w każdy piątek o godzinie 20.00.


Uroczystości odpustowe

w ostatnią niedzielę maja - Odpust Nawiedzenia NMP

15. 08. - Wniebowzięcie NMP


Do Matki Bożej Świętolipskiej pielgrzymują także ewangelicy.

 Od samego początku, czyli od Figurki na lipie, przez kaplicę, po bazylikę, w Świętej Lipce wydarzyło się wiele cudów, na omówienie których poświęcę kolejny post.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Sanktuarium w Rychwałdzie

Sanktuarium Matki Bożej w Starej Wsi