Historia Sanktuarium w Świętej Lipce
Kochani, tak jak obiecałam, w dzisiejszym poście skupię się na przybliżeniu Wam Świętej Lipki. Sanktuarium w Świętej Lipce znajduje się w województwie Warmińsko – Mazurskim. 70 km na północny wschód od Olsztyna, 6 km na wschód od Reszla, 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa legenda.
Fot. https://www.swlipka.pl/ |
„ Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami – wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje – nad waszymi drogami i myśli moje – nad myślami waszymi."
[Iz 55, 8-9]
Wszystko zaczęło się nietypowo, bo od… skazańca
O powstaniu Świętej Lipki w tradycji przekazywana jest legenda związana z Kętrzynem. Według niej pewien przestępca został skazany na karę śmierci. Na wyrok oczekiwał w lochach na zamku w Kętrzynie. Bojąc się, modlił się do Matki Bożej o ratunek. Jego modlitwa została wysłuchana. W noc przed egzekucją objawiła mu się Maryja Dziewica, przekazując mu kawałek drewna i dłuto. Otrzymał on nakaz wyrzeźbienia Jej figury w zamian za miłosierdzie. Skazaniec pracował więc całą noc, a był on osobą, która nigdy wcześniej nie miała dłuta w ręce, a mimo to wyrzeźbił piękną podobiznę Matki Bożej. Gdy zaprezentował swoje dzieło sędziom, ci uznali to za znak od Boga i skazańca wypuścili. Wracając z więzienia, przechodził obok lip, a nie wiedząc, co zrobić z figurką Matki Bożej, zostawił ją na pierwszej napotkanej lipie na drodze z Kętrzyna do Reszla. Niedługo po tym, miejscowa ludność otoczyła figurkę szczególną czcią, ponieważ zanoszone przy niej modlitwy były wysłuchiwane. Ludzie zanieśli figurkę do kościoła w Kętrzynie, lecz dwa razy wracała na lipę, co odebrano jako znak upodobania tego miejsca przez Matkę Bożą. Niedługo później wybudowano tam kaplicę, która stała się celem pielgrzymek.
Najstarsze zapiski
O powstaniu sanktuarium maryjnego można poczytać wyłącznie w ludowych podaniach, jednak wzmianki o nim pojawiają się już w XIV w., jednak najwięcej informacji pochodzi z XVIIw. Pielgrzymi przybywali tu, by uzyskać odpust i nadziei na uzdrowienie. Wierzący pochodzili z Prus, Warmii, a także Mazowsza. Nawet wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern odbył w 1519r. bosą pielgrzymkę z Królewca.
W 1525 r. w Państwie Pruskim zakazano wiary katolickiej, a czczenie świętych uznano za zabobony, przez co tłum z Kętrzyna postanowił obrabować i zburzyć kaplicę przy lipie, a same drzewo wyciąć. Figurka Matki Bożej została przez nich wrzucona do Jeziora Wirowego. W 1618, gdy katolicy ponownie otrzymali swobodę wyznaniową, Święta Lipka wraz z administracją i prawem użytkowania została wykupiona przez sekretarza królewskiego Zygmunta III Stefana Sadorskiego i oddana pod opiekę Jezuitom.
Początki obecnego sanktuarium
Obraz Matki Bożej
Najważniejsze wydarzenia
Od 1989r. w Świętej Lipce odbywają się „Świętolipskie Wieczory Muzyczne” w każdy piątek o godzinie 20.00.
Uroczystości odpustowe
w ostatnią niedzielę maja - Odpust Nawiedzenia NMP
15. 08. - Wniebowzięcie NMP
Do Matki Bożej Świętolipskiej pielgrzymują także ewangelicy.
Od samego początku, czyli od Figurki na lipie, przez kaplicę, po bazylikę, w Świętej Lipce wydarzyło się wiele cudów, na omówienie których poświęcę kolejny post.
Komentarze
Prześlij komentarz