Historia Leśniowa
Moi Drodzy, po krótkiej przerwie świątecznej pragnę przybliżyć wam historię Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin.
Cudowne Źródełko
Z tym miejscem związana jest legenda sięgająca XIV w. Według niej Władysław Opolczyk wracał z wyprawy z Rusi na Śląsk. Wiózł wówczas ze sobą obraz Czarnej Madonny i lipową figurkę Matki Bożej. Jednak podróż w skwarze była uciążliwa, a z powodu żaru lejącego się z nieba, pobliskie stawy, strumyki i studnie wyschnęły. Orszak zatrzymał się na noc w okolicy wsi, dzisiaj nazywanej Leśniów. Nie mogąc znaleźć wody, zaczęli modlić się przed figurką Matki Bożej. W miejscu ich modlitwy wytrysnęło źródełko, które nazwano Leśniówką.
Cudowne źródełko dziś, źródło: Nasza Arka nr 2/2008 str. 7 |
Władysław Opolczyk w dowód wdzięczności, pozostawił cudowną figurkę w kaplicy przy źródełku. Woda z cudownego źródełka ma do dziś moc uzdrawiającą w połączeniu z silną wiarą we wstawiennictwo Maryi.
Modlitwa przed cudowną figurką; źródło: Nasza Arka nr 2/2008 str.6 |
Początki Sanktuarium
W 1559 Jan Koryciński wdzięczny Matce Bożej za otrzymane łaski, wzniósł nieopodal Leśniówki murowany kościół, do którego przeniósł Cudowną Figurkę. 100 lat później, nowy właściciel Żarek, Józef Męciński sprowadził do Leśniowa Paulinów, by opiekowali się tym miejscem i służyli pielgrzymom. Mimo licznych cudów i uzdrowień, Paulini nie prowadzili ich rejestrów systematycznie. Mimo że katalog łask prowadzony jest od 1706 roku, cudów doświadczonych za wstawiennictwem Matki Bożej Leśniowskiej jest kilkaset.
Cudowna Figurka znajdująca się w głównym ołtarzu; Źródło Fragment zdjęcia z Nasza Arka nr 2/2008 str. 7 |
Wielowiekowy kult Matki Bożej doprowadził do uroczystej koronacji figurki Matki Bożej przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego wraz z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą oraz biskupem Stefanem Barełą, ordynariuszem diecezji częstochowskiej w 1967r.
Koronacja figurki Matki Bożej Leśniowskiej; źródło: Nasza Arka nr 2/2008 str. 6 |
Obecnie Sanktuarium jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na drodze pielgrzymów do Częstochowy. Tutaj również mieści się nowicjat Paulinów od 1937 r.
Dla dokładniejszego przybliżenia tego cudownego miejsca, udostępniam film.
Komentarze
Prześlij komentarz